Már a 80-as években felütötték fejüket azok a globális problémák, amik mellett a világ nem mehetett el figyelem nélkül. A jelentős ökológiai katasztrófákkal fenyegető jelenségek ma már folyamatos árnyként lebegnek a fejünk felett.
Annak ellenére, hogy mindenkitől elvárt lenne a környezettudatos életmód, a valóság nagyon árnyalt képeket mutat. Sajnos a modern, fogyasztói társadalom tagjai gyakran csak hallomásból ismerik a környezettudatos életmód fogalmát, de azt elvként beépíteni az életükbe egyszerűen képtelenek.
Hogyan történhet ez meg?
A fő ok a reklámok által generált légkör és az állandó vásárlásra való nevelés, ösztönzés. A vedd meg, dobd el és vegyél másikat elv, remekül érvényesül a mindennapokban, aminek eredményeképpen a gazdaság bár mutat némi fellendülést, ezzel párhuzamosan a természetből kinyert javak folyamatosan fognyak és a szemét eláraszt mindent.
A környezettudatos életmód kétség kívül nagy visszaesést jelentene a jelenlegi termelői és szolgáltatói szektorokra nézve, így nem is nagyon erőltetik az efféle nevelési elveket.
Amíg nagyszüleink vidéken még teljes harmóniában éltek a tájjal, addig mi minden eszközzel igyekszünk legyőzni azt, elfelejtkezve arról, a szerves részesei vagyunk, így képtelenek leszünk életben maradni a stabil ökológiai rendszerek nélkül.
Megmenthetné az emberiséget a környezettudatos életmód?
Tény, hogy azok, akik városban és tömblakások sokadik emeletén élnek nehezen tudnának visszailleszkedni a természetes életmód elveihez, de akkor is van rá lehetőség, hogy jelentősen lecsökkentsék a környezetre hárított negatív hatásaikat.
A környezettudatos életmód kiteljesedhet a vásárlási szokások drasztikus megváltoztatásában, az energiapazarló folyamtok mérséklésében és még nagyon sok olyan apróságnak tűnő dologban, ami új szemléletmód kialakításához vezet bennünket.
A környezettudatos életmód, nem kötött iskolai végzettséghez, hanem egyszerűen csak a gondolatmenetünk átformálásához, amikor nem a reklámok irányítják az elménket, hanem visszavesszük mi magunk ezt a feladatot.